Занзибар
Датуми: 28.12.2020 - 06.01.2021


ДЕН 1 - 28.12.2020 Софија - Доха - Занзибар
Поаѓање од Софија за Танзанија со редовен лет на Qatar Airways на релација Софија - Доха - Занзибар во 15:50 часот. Слетување во Доха во 23:30 часот.

ДЕН 2 - 29.12.2020 Доха - Занзибар
Лет за Занзибар во 01:10 часот. Слетување во Танзанија во 09:35 часот. Добредојде од претставник на локален тур-оператор на аеродромот во Занзибар и трансфер до хотелот на островот. Појадок вклучен во цената на пакетот.

Околу 14 часот - сместување во избраниот хотел и слободно време за одмор. Ноќевање.

* Ако собите се достапни порано од вообичаеното сместување, ќе бидете сместени навремено.

ДЕН 3 - 30.12.2020 Занзибар
Појадок.Можност за полудневна обиколка низ Стоун Таун (околу 3 часа, со доплата и со минимум 6 туристи - 40 евра).
Прекрасна полудневна прошетка низ историјата на островот, која ќе ви ги покаже најинтересните знаменитости и историско наследство на Занзибар. Турата започнува од градскиот пазар, кој датира од 1904 година и од каде можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следна е Англиканската црква изградена во 1873 година на местото каде што се продавале робовите. Ја продолжуваме турата со Султановата палата од 1890 година, користена како резиденција за членовите на семејството на Султанот. Ќе поминеме покрај домот на Фреди Меркјури (не е предвидено влегување). Ќе ја видиме и Церемонијалната Палата, која е изградена во 1883 година за одржување кралски церемонии. Ќе поминеме и покрај поранешниот Англиски клуб, кој сега е Африканска куќа. Ќе застанеме за да уживаме во густата сенка на паркот Forodhani, кој е омилено место за одмор на локалното население. И, конечно - Старата тврдина, која ја изградиле Арапите за да се одбранат од инвазијата на Португалците.

Се препорачува конзервативна облека - дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и покриени рамена.

Враќање во хотелот попладне. Слободно време за одмор.

Ноќевање во хотелот.

ДЕН 4 - 31.12.2020 Занзибар
Појадок.Денес ви нудиме полудневна тура „Занзибар - остров на зачините“ (околу 3 часа, со доплата и со минимум 6 туристи - 40 евра).
Кога ќе слушнете за Занзибар, првата асоцијација се зачините - каранфилче, цимет, бибер и многу други. Тие биле купувани од султаните на Оман и една од причините за започнување на трговијата со робови. Можете да ги видите плантажите со зачини покрај Стоун Таун и да се придружите на екскурзија што ќе ги исполни вашите сетила со ароми на свежи билки. За време на обиколката ќе добиете детален опис на разните зачини, како и нивната употреба во кулинарската уметност и козметиката. Ќе бидете импресионирани, како од огромната разновидност на зачините што се произведуваат, така и од нивните лековити својства кои помагаат во заздравување на разни болести. Исто така, ќе можете да купите зачини и есенцијални масла по повластени цени.

Се препорачува конзервативна облека - дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и да бидат со покриени рамена. Враќање во хотелот.

Слободно време. Подготовка за Новогодишната вечера во хотелот.
Ноќевање.

Среќна НОВА 2021 ГОДИНА !

ДЕН 5 - 01.01.2021 година Занзибар
Појадок.Денес ви нудиме полудневна прошетка до паркот Jozani (околу 3 часа, со доплата и со минимум 6 туристи - 60 евра).

Сместено на околу 35 км југозападно од главниот град, на површина од околу 1000 хектари, тоа е најголемото заштитено подрачје на островот, каде што пред години можеа да се видат леопарди и антилопи. Денес на територијата на паркот се наоѓа една од најзагрозените популации на црвени мајмуни колобуси. Тие се исклучително фотогенични и пријателски расположени и ќе можете да ги видите одблизу. Друго интересно место за посета тука е мангровата шума.

Ве молиме, не ги допирајте или хранете животните.

Враќање во хотелот и слободно време.

ДЕН 6 - 02.01.2021 година Занзибар
Појадок.Ви нудиме целодневна екскурзија Blue Safari (околу 6 часа, со доплата / со минимум 6 туристи - 85 евра).

Целодневната тура се одвива во јужниот дел на островот. Поаѓање кон селото Фумба, од каде ќе се качиме на дрвената рачно изработена јахта, која ќе не однесе денес во заштитеното подрачје на заливот Minai. Ќе имаме можност да нуркаме, да пливаме во кристално чистите води на океанот, ако имаме среќа ќе видиме делфини, ќе се сончаме на некоја песочна коса среде океан и ќе им се восхитуваме на коралните гребени со опрема што можеме да ја добиеме на лице место (бесплатно). За време на плимата, ќе отидеме до лагуната скриена во мангровите шуми на островот Kwale.Ќе се вратиме во Фумба со традиционалното локално превозно средство - рачно изработен брод со платно.

Во цената е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални специјалитети од морска храна подготвени специјално за вас како што се риби, лигњи, јастог, како и многу богата разновидност на егзотично овошје.

Препорачливо е да носите водоотпорни вреќи за вашите предмети, како и водоотпорни футроли за камери и телефони.

Враќање во хотелот доцна попладне околу 17:30 часот. Ноќевање.

ДЕН 7 - 03.01.2021 Занзибар
Појадок.Денес можете да изберете екскурзија Prison island trip (3 часа, со доплата / минимум 6 туристи - 49 евра).

Островот е видлив од Стоун Таун и е оддалечен околу 30 минути возење со брод. Исклучително пријатно место за релаксација, одмор или нуркање, турата ќе им се допадне на сите што сакаат разнообразен престој. Островот го добил своето име од затворот што бил изграден овде во 1893 година, но никогаш не бил користен за намената. Голема атракција на островот се огромните желки што ги донесе овде од Сејшелите шеикот Саид Маџит во дваесеттите години на 19-тиот век. Враќање во хотелот.

Препорачливо е да носите водоотпорни вреќи за вашите предмети, како и водоотпорни футроли за камери и телефони. Ве молиме, не ги допирајте или хранете желките.

Ноќевање.

ДЕН 8 - 04.01.2021 Занзибар
Појадок.Слободно време за плажа и забава. Ноќевање.

ДЕН 9 - 05.01.2021 Занзибар
Појадок.Ослободување на собите. Слободно време. Околу 17 часот трансфер до аеродромот, за летот до Доха во 21:15 часот.

ДЕН 10 - 06.01.2020 година Занзибар - Доха - Софија
Слетување во Доха во 05:45 часот. Лет за Софија во 08:10 часот. Слетување во Софија во 14:20 часот.

КРАЈ НА ПРОГРАМАТА


**Секое наведено време е локално:
СКОПЈЕ - UTC/GMT +1 hour;
СОФИЈА - UTC/GMT +2 hours;
ДОХА - UTC/GMT +3 hours;
ЗАНЗИБАР - UTC/GMT +2 hours
 
 
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
Цената е по лице во EUR и вклучува:
 • Авионски билети на авиокомпанијата Qatar Airways со вклучени аеродромски такси на релација Софија - Доха - Занзибар - Доха - Софија со вклучен чекиран багаж до 40 кг и 8 кг рачен багаж по лице;
 • 7 ноќевања во избраниот хотел на островот Занзибар на соодветен пансион;
 • Новогодишна вечера во хотелот;
 • трансфери аеродром-хотел-аеродром;
 • претставник на тур-операторот за минимум 12 патници, кој помага при трансфер на лице место;

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :
 • виза за Танзанија - 75 евра (издадена однапред );
 • за издавање на визата пред поаѓање потребни се: скенирана копија од пасош во боја со трајност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето; пополнет формулар за апликација за виза (обезбеден од тур-операторот), скенирана слика за пасош во боја;
 • доплата за рано пријавување на 27.12.2020 година - се плаќа однапред од Бугарија, доколку има места во хотелот за време на резервација на пакетот;
 • дополнителни екскурзии на островот Занзибар - нарачани и резервирани од Бугарија:
  • разглед на Стоун Таун - со минимум 6 туристи - 40 евра;
  • полудневна екскурзија до Островот на зачините - со минимум 6 туристи - 40 евра;
  • целодневна екскурзија Blue Safari - со минимум 6 туристи - 85 евра;
  • полудневна екскурзија до паркот Jozani - со минимум 6 туристи - 60 евра;
  • полудневна екскурзија до затворскиот остров - со минимум 6 туристи - 49 евра; 
  • бакшиш за водич и возач - околу 5 евра на ден за секое патување во кое учествувате;
 
 
ЦЕНИ
 
ХОТЕЛ ПАНСИОН лице во двокреветна соба еднокреветна соба Возрасен на дополнително легло Дете до 10,99г со 2ца возрасни
MERMAIDS COVE RESORT & SPA 4*/ Standard room All Inclusive 1757 € 2140 € 1757 € 1499 €
VOI KIWENGA RESORT 4*/ comfort room All Inclusive 1990 € 2380 € 1800 € 1640 €
OCEAN PARADISE RESORT & SPA 4+* / Standard garden room Half Board 2305 € 2449 € 2265 € 1789 €
OCEAN PARADISE RESORT & SPA 4+* / Standard garden room All Inclusive 2535 € 2679 € 2489 € 2010 €
 
РАСПОРЕД НА ЛЕТОВИ:
Qatar Airways:
 
Дата Полетува од Полетува во Пристигнува во Слетува во Времетраење на лет
28.12.2020 СОФИЈА 15:50 ДОХА 23:30 7 часа и 40 мин.
29.12.2020 ДОХА 01:10 ЗАНЗИБАР 09:35 8 часа и 25 мин.
05.01.2021 ЗАНЗИБАР 21:15 ДОХА 05:45+1 8 часа и 30 мин.
06.01.2021 ДОХА 08:10 СОФИЈА 14:20 6 часа и 10 мин.
 • На пат кон Доха, Qatar Airways слетува во Романија за да земе патници од Букурешт. За време на техничката постојка, патниците од Софија не излегуваат од авионот.
 • На патот кон Занзибар, Qatar Airways слетува во Дар ес Салаам за да земе патници. За време на техничката постојка, патниците за Занзибар не излегуваат од авионот.
 • На враќање од Занзибар, Qatar Airways слетува во Дар ес Салаам за да земе патници. За време на техничката постојка, патниците од Занзибар не излегуваат од авионот.
 • На враќање од Доха, Qatar Airways слетува во Романија за да земе патници од Букурешт. За време на техничката постојка, патниците за Софија не излегуваат од авионот
 
 
УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:
 • Понудата важи за минимум 14 туристи.
 • Краен рок за известување за недостигнат минимум - 30 дена пред поаѓање.
 • Депозит при резервација во износ од 50%./ Доплата 15 дена пред поаѓање.

РОКОВИ ЗА ОТКАЗ И ПЕНАЛИ:
 • За отказ до 60 дена пред реалзција на патувањето не се задржува пенали;
 • Помеѓу 60-от и 30-от ден пред реализација на аранжманот, се задржува уплатениот депозит;
 • Помеѓу 30-от и 20-от ден пред реалзиација на аранжманот се задржува 70% од вредноста на аранжманот;
 • При отказ во помалку од 20 дена пред реализација на аранжманот, се задржува 100% од вредноста на аранжманот.
 • Промена на име на патник до 15 дена пред тргнување се врши без доплата.

ОТКАЖУВАЊА БЕЗ ПЕНАЛИ И ВРАЌАЊЕ НА ИЗНОСОТ:
Во случај на откажување на патувањето од страна на ТА, износот се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:
 • Меѓународен пасош со минимална важност од 6 месеци по датумот на враќање;
 • За деца под 18 години кои патуваат со или без родител, заверени од нотар или од двајцата родители!
 • Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине своето патување, за време на неговото траење, сите дополнителни трошоци, вклучително и превозот, се на негова сметка.
 • КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право на патување на трето лице навреме според спецификите на дестинацијата, издавањето авио билети на меѓународните летови и најдоцна до 26.11.2020 година и се обврзува да плати на ТУР ОПЕРАТОРОТ само износите што доспеваат во врска со можното повторно издавање на билети.
 • Информации за здравствените барања: НЕМА ЗАДОЛЖИТЕЛНИ медицински и санитарни услови кога патувате во Танзанија од 07.07.2021 година.
 • Патување за лица со намалена подвижност: Патувањето генерално НЕ е погодно за лица со намалена подвижност.
 
 
Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 мкд).